Projekty Europejskie I LO w Dębicy

realizowany  przez I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy.

Projekt „Kultura, gastronomia i język hiszpański”
nr 2022-1-PL01-KA121-SCH-000068089

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy przystępuje do realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego pt. „Kultura, gastronomia i język hiszpański” numer 2022-1-PL01-KA121-SCH-000068089. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach programu Erasmus+,  w sektorze Edukacji szkolnej. Tym razem dwie mobilności indywidualne uczniów zostaną zrealizowane w dwóch hiszpańskich szkołach w Maladze. Planowany wyjazd będzie miał miejsce na przełomie maja i czerwca.

Prace będą realizowane w formie zajęć formalnych (wykładów, lekcji, warsztatów) oraz nieformalnej (warsztaty terenowe, wizytacje, ćwiczenia praktyczne). Uczniowie będą także uczestniczyć w dwóch całodniowych wycieczkach po największych atrakcjach turystycznych regionu Andaluzji. 

Dlaczego warto wziąć w udział w projekcie? 

Powodów jest tak wiele, że moglibyśmy wymieniać je bez końca! 😊 Wśród celów projektu znalazło się wzmocnienie kompetencji kluczowych. Dzięki innowacyjnemu programowi projektu uczestnicy nauczą się projektować i tworzyć fanpege na Facebooku zgodnie z najlepszymi standardami. Zajęcia będą odbywać się w języku angielskim, co przełoży się na biegłości i pewności siebie w posługiwaniu się nim. Nie zabraknie także zajęć z języka hiszpańskiego, dzięki czemu uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z kolejnym językiem obcym. 

Na czas mobilności, w związku z realizacją zajęć terenowych, zaplanowano także liczne wycieczki, podczas których uczniowie poznają wiele niezwykłych miejsc, które ma do zaoferowania Andaluzja.

Mobilności uczniów w ramach programu Erasmus+ w sektorze edukacji szkolnej to doskonała okazja do zdobywania nowych umiejętności, poznawania innych kultur i języków oraz nawiązywania międzynarodowych kontaktów. Udział w przedsięwzięciu jest dla uczniów bezpłatny. 

Uczestnicy:  

Mobilność zakłada uczestnictwo 39 uczniów oraz 4 opiekunów – nauczycieli.

Udział w projekcie wezmą uczniowie i uczennice klas I, II i III naszego LO. Rekrutacja do projektu wystartowała 20.04.2023, a jej wyniki będą ogłoszone 28.04.2023. Przed mobilnością szkoła przy wsparciu partnera przeprowadzi kurs przygotowujący do mobilności, w którym udział wezmą osoby wyłonione w rekrutacji.  

Aktualności projektowe

„Kultura, gastronomia i język hiszpański”

Przebieg mobilności

Projekt “Kultura, gastronomia i język hiszpański” zawładnął umysłami naszych uczniów na całe dwa tygodnie. Program obfitował w ciekawe i urozmaicone zajęcia, które miały za zadanie wzmacniać kompetencje cyfrowe, językowe, poszerzyć wiedzę kulturową o Hiszpanii i Europie, a także wzmocnić kompetencje społeczne i osobiste. Uczniowie zgłębiali także wiedzę z zakresu geografii, środowiska, kultury, sztuki, historii, a także digital marketingu i retoryki. Aktywnie rozwijali kompetencje językowe, poznając i ćwicząc język hiszpański i angielski w różnych sytuacjach. Uczniowie obu mobilności pracowali indywidulanie nad przydzielonymi zadaniami. Projekt realizowany był w ciągu 10 dni, w formie różnorodnych zajęć np. lekcji, warsztatów, zajęć terenowych i wizyt w hiszpańskich szkołach. Zajęcia merytoryczne realizowane były przez 6-8h dziennie.

Uczniowie mobilności indywidualnej w szkole IES Al Baytar

Młodzież uczestniczyła w warsztatach dotyczących mediów społecznościowych oraz tworzenia blogów. Zajęcia, poza wpływem na wzrost kompetencji kluczowych, wniosły olbrzymią wartość dla młodzieży, pozwalając na wymianę doświadczeń z hiszpańskimi rówieśnikami. W trakcie zajęć terenowych podczas wspinaczki na górę Monte Victoria, uczniowie skupili uwagę na aktualnym problemie suszy w Hiszpanii. To m.in. właśnie tu zbierali samodzielnie materiały na temat ekologii, starając się podkreślić znaczenie ochrony środowiska, rozwiązań proekologicznych i zrównoważonych działań we współczesnych realiach.

Uczniowie mobilności indywidualnej w szkole CESHMA

We współpracy z hiszpańską młodzieżą, polscy uczniowie podnosili swoje kompetencje i umiejętności, realizując samodzielnie zaproponowane w ramach mobilności zadania. W zależności od predyspozycji i ułożonych programów, poznawali tajniki tradycyjnych hiszpańskich potraw, rozwijali swoje umiejętności językowe, taneczne i kulturowe.

Kursy i szkolenia dla nauczycieli

"Mindfulness"

W listopadzie 2023 roku dwóch nauczycieli uczestniczyło w dedykowanym pedagogom kursie “Mindfulness” na Teneryfie. Jego celem było rozwijanie kompetencji komunikacyjnych i pedagogicznych, pozwalających na bardziej efektywne prowadzenie lekcji, angażujących uczniów w jej przebieg.
Nauczyciele mieli również możliwość zapoznania się z metodami uwalniającymi stres związany z pracą, tak, by nie miał on wpływu na prowadzenie zajęć dydaktycznych.

"Digital Classroom"

W lutym 2024 roku 3 nauczycieli pojechało do Hiszpanii na kurs zatytułowany “Digital Classroom”, którego celem było poszerzenie wiedzy na temat cyfrowych narzędzi w edukacji oraz szlifowanie komunikacji w języku angielskim.