Projekty Europejskie I LO w Dębicy

realizowany  przez I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy.

Projekt pt. „Młodzi na rzecz zielonej przyszłości” nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000132965 w ramach akredytacji Erasmus +, Sektor Edukacja Szkolna

W Portugalii wzmacnialiśmy kluczowe kompetencje, w tym przede wszystkim:

– językowe,
– cyfrowe,
– społeczne,
– kulturowe,
– równie ważne były kompetencje osobiste i obywatelskie, ponieważ zgłębialiśmy tematykę ekologii i ochrony środowiska.

Tegoroczny projekt zatytułowany jest „Młodzi na rzecz zielonej przyszłości” . Przez 12 dni, od 3 do 14 czerwca 2024 roku, 32 uczniów naszej szkoły oraz 2 nauczycieli uczestniczyło w międzynarodowych projektach realizowanych w ramach przyznanej 1 LO w Dębicy akredytacji Erasmus+.

22 uczniów wzięło udział w mobilności grupowej, a 10 w indywidualnej.

Szkołą partnerską była Escola Secundária du Bocage z miejscowości Setubal.

Uczniowie dowiedzieli się więcej na temat zagadnień związanych z ekologią i sposobami ratowania planety, a przy okazji zapoznali się z nowoczesnymi formami komunikacji ważnych pod kątem wartościowych przekazów społecznych.

Mobilność została zrealizowana w instytucji przyjmującej Escola Secundária du Bocage w Setubal, w Portugalii.

 

Cele Projektu:

Wzmocnienie kompetencji:

cyfrowych
językowych
społecznych i osobistych
przyrodniczych
kulturowych i obywatelskich

Przyznana naszemu liceum akredytacja pozwala przede wszystkim obejmować edukacyjnymi działaniami międzynarodowymi kolejne grupy uczniów i nauczycieli, ale to nie wszystko. Oprócz możliwości poszerzania kompetencji, uczestnicy mają możliwość bliższego poznania Europy, przyjrzenia się problemom, z jakimi borykają się społeczeństwa UE i nabierać bardziej świadomych postaw wspólnotowych.

 

Dzięki mobilnościom rośnie także prestiż szkoły oraz jej bardziej umiędzynarodowiony charakter.

Młodzi na rzecz zielonej przyszłości

Tematyka projektu

Realizowany wraz ze szkołą partnerską Escola Secundária du Bocage projekt, zatytułowany „Młodzi na rzecz zielonej przyszłości”, został przeprowadzony poprzez dwa, niezwykle ciekawe i angażujące młodzież, działania – w postaci mobilności grupowej oraz mobilności indywidualnych w oparciu o porozumienia o programie zajęć, na które składały się m.in.:

  • zajęcia formalne, stacjonarne,
  • spotkania w pracowniach rzemieślniczych,
  • warsztaty językowe i ekologiczne,
  • warsztaty terenowe,
  • warsztaty cyfrowe,
  • gry miejskie.

 

Zadaniem uczniów było w oparciu o zaproponowane zajęcia dowiedzieć się jak najwięcej na temat ekologicznych nawyków, jakie każdy młody człowiek może wprowadzić w swoje życie po to, by zmniejszać negatywny wpływ na środowisko naturalne. Uczestnicy poszerzyli również swoją wiedzę na temat zasad zrównoważonego rozwoju opracowanych przez Unię Europejską.

WIZYTA PRZYGOTOWAWCZA W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+.

SPOTKANIE DELEGACJI I LO W DĘBICY Z DYREKCJĄ LICEUM W SETUBAL W PORTUGALII.

Uczesnicy

W obu projektach o numerze 2023-1-PL01-KA121-SCH-000132965 wzięli udział uczniowie z klas I–III, którzy otrzymali odpowiednio wysoką punktację w procesie rekrutacji. Dużą część uczestników stanowili uczniowie o zmniejszonych szansach edukacyjnych z tytułu niepełnosprawności, problemów społecznych, geograficznych
i ekonomicznych.

MOBILNOŚĆ INDYWIDUALNA

Mobilność indywidualna objęła 10 uczniów z I LO w Dębicy zakwalifikowanych w ramach zorganizowanej w szkole rekrutacji. Tego typu projekt polega na samodzielnej pracy uczestników, którzy dołączają do zagranicznych rówieśników, realizują konkretne zadania, uczą się i wzmacniają swoje kompetencje kluczowe podczas indywidualnych zadań.

PROGRAM MOBILNOŚCI INDYWIDUALNEJ

Dziesięcioro uczniów realizowało projekt na zasadach indywidualnych programów, realizowanych podczas zajęć z portugalskimi uczniami. Najciekawsze aktywności obejmowały:

  • prace plastyczne z wykorzystaniem materiałów pochodzącychz odzysku, podczas których powstały eko-zabawki,
  • warsztaty cyfrowe związane z wyszukiwaniem przydatnych aplikacji służących budowaniu świadomości ekologicznej i wykorzystaniu telefonu jako narzędzia do poszerzania wiedzy w tym obszarze,
  • warsztaty ekologiczne, które były przygotowaniem do nagrania filmu na platformę Tik-Tok.

MOBILNOŚĆ grupowa

W mobilności grupowej uczestniczyło 22 uczniów naszej szkoły. Wśród nich znaleźli się uczniowie mający ze względów czy to ekonomicznych, czy też społecznych i geograficznych utrudniony dostęp do pozaszkolnych form edukacji. Wspólnie w mniejszych międzynarodowych podzespołach podnosili swoje kompetencje kluczowe.

PROGRAM MOBILNOŚCI Grupowej

Uczniowie realizowali grupowy program mobilności w formie zajęć stacjonarnych, a także poprzez warsztaty terenowe. Najciekawsze aktywności obejmowały:

  • zwiedzanie słynnego w Setubal Muzeum Pracy przybliżającego ciekawe zawody oparte o tradycyjne rzemiosło,
  • warsztaty z ceramiki, podczas których uczniowie poznali techniki pracy nad tradycyjnymi portugalskimi płytkami azulejos, tworząc własne projekty,
  • gry i zabawy językowe ćwiczące konwersację w języku angielskim,
  • rajd fotograficzny, którego celem było nie tylko poznanie miasta Setubal, ale także obserwowanie ekologicznych rozwiązań oraz obszarów wymagających poprawy.
Młodzi na rzecz zielonej przyszłości

Multimedialne podsumowanie Projektu

Chcesz zobaczyć relacje z projektów?