Dnia 27 marca pojechaliśmy do miejscowości Kouloura, gdzie produkowane jest kiwi. Mieliśmy okazję zobaczyć magazyn od środka oraz odwiedzić chłodnię. Dowiedzieliśmy się o tym, jak uprawiane jest kiwi oraz jakie znaczenie ma jego produkcja w Grecji.

Pochodzenie

Kiwi cieszy się coraz większym zainteresowaniem z każdym sezonem. Jest to owoc pochodzący z Chin. Jego nazwa nawiązuje do nielota z Nowej Zelandii, ponieważ tam rozpoczęła się jego intensywna uprawa.

Zastosowanie

Kiwi wspomaga odporność, pomaga w obniżeniu złego choresterolu oraz zbyt wysokiego ciśnienia. Jest bogate w wiele witamin i składników odżywczych, m.in. witamine C, potas czy błonnik pokarmowy. Idealnie nadaje się do różnego rodzaju sałatek i deserów oraz wspaniale współgra  ze smakiem mięs. Najczesciej jadane jest na surowo ale może być też przetwarzane na dżemy, soki lub wina musujące.

Smak i wygląd

Kiwi ma brązową skórkę porośniętą włoskami, posiada soczysty, zielony miąższ o galaretowatej teksturze. Wewnątrz zawiera liczne brązowe nasiona. Kiwi ma lekko kwaśny smak, natomiast jego dojrzała forma jest bardziej słodka i orzeźwiająca.

Uprawa

Jest to roślina dwupienna, czyli roślina na której muszą znajdować się przynajmniej kwiaty jednego rodzaju, np. żeńskiego. Aby uzyskać owoce musimy posadzić rośliny o kwiatach męskich oraz żeńskich. Bardzo ważną sprawą jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności gleby. Cięcia wykonujemy w okresie zimowym, w czerwcu oraz na przełomie lipca i sierpnia. Pędy ucinamy u podstawy. Ważne jest osłonięcie krzewów przed wiatrem, ponieważ kiwi posiada bardzo cienką skórkę, którą można bardzo łatwo uszkodzić. Należy je nawozić dwa razy w roku. Kiwi może być przechowywane przez 6 miesięcy, przez ten czas nie traci wartości odżywczych.