Pochodzenie

Gyros pochodzi od tureckiej potrawy kebab, wykształconej w XIX wieku w mieście Bursa. Grecy lekko zmodyfikowali przepis zmieniają przyprawy, a także wzbogacając ją o wieprzowinę.

Co to jest gyros?

Gyros to tradycyjna potrawa kuchni greckiej. Jedno z najpopularniejszych i najtańszych w Grecji dań typu fast food. Mięso to jest opiekane na wielkim rożnie, z promiennikami elektrycznymi lub gazowymi, obracanym, zwykle elektrycznie, wokół pionowej osi. Do wyrobu gyrosa zwykle używa się szynki wieprzowej. Dodatkowo spotykany jest też gyros z kurczaka, gyros barani i cielęcy. Po osiągnięciu gotowości konsumpcyjnej, stopniowo odcinane jest długim nożem lub specjalnym nożem elektrycznym, jako kilkucentymetrowej długości plasterki. Zwykle podawane na wynos z dodatkiem kilku plastrów pomidorów i domowych frytek. Polany sosem Tzatziki. Zawiniętych w pitę.

Czym jest sos Tzatziki?

Grecki dip podawany jako dodatek do dań z grilla, smażonych, pieczonych lub podawany oddzielnie jako dip . Można go też spożywać z zapieczonym pieczywem. W jego skład wchodzą:

Gyros w wersjii restauracyjnej

W wersji restauracyjnej gyros podawany jest z sałatką wiejską, poza Grecją zwaną także sałatką grecką. Pita często zapiekana jest silniej, korzystnie jeśli na ruszcie, opalanym węglem drzewnym, zwykle z olejem i oregano, może być chrupiąca, następnie krojona na wiele kawałków. Wersja ta jest zwykle co najmniej dwukrotnie większa, może być nieco bogatsza w składniki i jest też co najmniej trzykrotnie droższa od wersji na wynos.

Przepis na tradycyjny gyros

Marynata:

Sos tzatziki:

Składniki:

Gdzie można skosztować gyrosu?

Można skosztować go w większości greckich fast foodów oraz lokalnych restauracjach z grecką kuchnią.